Drevostavby
V súčasnosti sú predstavy o výhodách murovaných domov oproti drevostavbám skôr pocitovou záležitosťou než otázkou technických parametrov. Dôležitým faktorom, ktorý rezonuje v mysli stavebníkov je potreba postaviť domy aj pre budúce generácie. Do tejto kategórie však už patria aj drevostavby, mnohé slúžia svojmu účelu 150 rokov. Aj keď povedzme si, kto by si dnes postavil dom podľa projektu spred 100 rokov.
Prečo drevostavba?
- Drevo je obnoviteľný materiál –bezodpadovosť
- Rýchlosť výstavby a najmä možnosť hneď sa nasťahovať (odpadá čas na vysušenie stavby)
- Možnosť vyhotovenia optimálnej tepelnej izolácie pri pomerne malej hrúbke steny Na porovnanie: obvodová stena drevostavby s hrúbkou 250 mm má približne rovnaký tepelný odpor ako moderná murovaná tehlová stena hrubá 600 mm
- Väčšia plocha (na 100 m2 získate o cca 10 m2 viac vnútornej plochy navyše oproti murovanej stavbe, čím získate 1 menšiu izbu)
- Vyššia kvalita vnútorného prostredia (priaznivejšie rozloženie teplôt v priestore, pri riadenom vetraní možnosť kontroly kvality vzduchu čo je dôležité pri alergiách a astme)
- Dom sa výrazne rýchlejšie vyhreje (steny nesálajú chlad, nepotrebuje sa naakumulovať- ideálny systém aj pre sezónne chatky)
- V prípade potreby jednoduchá a rýchla prispôsobivosť
Drevostavby Two by Four
Konštrukcia stavby vzniká priamo na stavenisku. Základným prvkom konštrukcie sú fošne rovnakej hrúbky a rôznych šírok zo smreka, vysušené a ohobľované. Na konštrukciu sú nabíjané OSB dosky, ktoré zabezpečujú priestorovú tuhosť stavby a obaľujú rám. Rovnakým spôsobom sa vytvárajú aj vnútorné priečky. Jednotlivé prvky sú oproti tradičnej panelovej konštrukcii vzájomne previazané a tvoria kontinuálnu konštrukciu. Do drevenej rámovej konštrukcie, sa vkladá tepelná a zvuková izolácia, parozábrana , ktorá zabraňuje prenikaniu vodnej pary z interiéru do konštrukcie.
Parotesná rovina sa môže nahradiť ďalšou vrstvou OSB dosky s prelepenými spojmi. Nasleduje inštalačný rošt s prídavnou izoláciou a sadrokartón. Z vonkajšej strany OSB doska, izolácia s exteriérovou omietkou , resp. dreveným obkladom . Je to takzvane „Difúzne uzatvorená konštrukcia“ . Takisto je možné dodať stavbu aj ako „ difúzne otvorenú“ – odpadá vonkajšia vrstva OSB dosky, ktorá sa inštaluje z vnútornej strany konštrukcie a izolácia sa nahrádza drevovláknovými doskami, resp. roštom a minerálnou vlnou s fasádnym obkladom. Vnútorné priečky – drevená rámová konštrukcia vyplnená izoláciou a obalená doskami OSB a sadrokartónom.
Difúzne uzavretá konštrukcia
Difúzne otvorená konštrukcia
Výhody systému Two by Four
- Tradícia a skúsenosť – systém je odskúšaný na veľkom počte stavieb v rôznych klimatických podmienkach
- Otvorenosť systému – umožňuje investorovi kontrolovať práce a zloženie stien
- Flexibilita systému – umožňuje reagovať na požiadavky zákazníka počas výstavby (okno vyššie, nižšie , doprava , doľava, hrúbka izolácie)
- Možnosť stavať na ťažko prístupných miestach (odpadá dopravná a manipulačná technika , príprava príjazdovej cesty a spevnenej plochy pre autožeriav a ťahač)
- Previazanosť jednotlivých prvkov stavby
- Vyššia pevnosť celej stavby oproti panelovým systémom
- Stavebná sezóna počas celého roka
- Stavba napreduje bez technologických prestávok
- Rýchlosť výstavby
- Nižšia cena ( odpadajú náklady na prevádzku výrobných hál a ťažkú prepravnú techniku)